En Güzel Yemek Tarifleri

Sitemize Hoşgeldiniz

Baklava Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ana Sayfa » Diğer Tarifler » Baklava Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Baklava Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 Kişinin Defterine Ekli

444 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Türk geleneksel mutfağının vazgeçilmez tatlısı, hatta tatlıların sultanı olan bol tereyağlı baklavaya kim hayır diyebilir ki? Bu tatlıyı yapmak oldukça zahmetli ve zor olduğu için baklava yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. El açması, mis kokulu, tereyağlı ve çıtır çıtır baklava yapmak için oldukça usta olmak gerekir. Çünkü herkes baklava yapamaz.

Baklava yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok püf noktası vardır. Baklava yapmak için en doğru malzemeler nelerdir? Baklava hamurunu nasıl çıtır çıtır yaparız? Şerbeti nasıl olmalıdır? Baklava yapmanın ince noktaları nelerdir? Gibi soruların cevaplarını vermek için size bu yaralı yazıyı hazırladık. İşte size harika baklavalar yapabilmeniz için derlediğimiz bilgilerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İyi bir Baklava Nasıl Olmalıdır?

Baklava yapımında önemli unsur yufkası, şerbeti ve kullanılan iç malzemesidir. Baklava hamurunun çok ince açılması, yufkanın hem çıtır hem de ağızda dağılması gerekir. Aynı zamanda baklava şerbetinin kıvamı ve şerbet döküldükten sonra baklavanın çıtırlığını bozmadan dökülmesi de çok önemlidir. Bu yüzden baklava yapmak için önemli olan püf noktaları çok iyi bilmek gerekir. Peki, bu püf noktalar nelerdir?
Baklava Yaparken Hamurunun Çıtır Olmasını Sağlayan İpuçları
Baklava yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli unsur malzeme seçimidir. Baklavada dikkat edilmesi gerekenler arasında hamurunun kıvamıdır. Bu yüzden baklava hamuru yapmadan önce baklava için en doğru un çeşidini seçmek gerekir. Baklava için sert buğday unu kullanılmalıdır. Baklavada hamurun iyi açılması ve ince olması çok çok önemli bir noktadır. Bunu sağlamak için yumurta kullanılır. Yumurta aynı zamanda baklava açarken yırtılmasını önler. Bu yüzden oda sıcaklığında yumurta kullanmak önemlidir.
Baklava hamurunu açarken nişasta kullanılır. Kullanılan nişastanın buğday nişastası olması gereklidir. Buğday nişastası baklava hamurunu daha çıtır yapar.En son olarak hamur içerisinde az miktarda tuz katılması lezzeti artırır.

Baklava Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken Diğer İpuçları
Baklava yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasında hamurundan sonra kullanılan iç malzemenin taze ve kaliteli seçilmesi ve kullanılan tereyağı seçimidir. Baklava hamurunun çok ince olmasının yanı sıra her katta bol tereyağı kullanılması baklavanın lezzetine lezzet katar. Bu yüzden baklava yapmadan önce tereyağı seçimi çok önemlidir. Şerbet dökerken şerbetin ılık olması da çok önemlidir.

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

Leziz Tatlar Kolay Tarifler

Tüm Hakları Saklıdır - 2020