En Güzel Yemek Tarifleri

Sitemize Hoşgeldiniz

Hakkımızda

Ana Sayfa » Hakkımızda

Sizleri mutlu etmek adına ücretsiz şekilde paylaştığımız yemek ve diğer tariflere olan ilginizden dolayı hepinize teşekkür ederiz.İştahınızın açık olduğu günlerde sitemizi ziyaret ederek türlü türlü tarifleri gerçekleştirebilirsiniz.

Hızlı yemek tercihleri ve yemek pişirmenize yardımcı tüm olanaklara sitemiz üzerinden erişebilirsiniz.Favori tariflerinizi en iyi yemek tarifleri sitemize göndererek farklı kişilere fikir olarak sunabilirsiniz.Sofralarımızın baş tacı olacağı pasta tarifleri ve çorba tarifleri sitemiz üzerinden ücretsiz şekilde okunarak yapılabilmektedir.Burada her bütçeye ve damak zevkine uygun yemek tariflerini bulabileceğiniz gibi, hali hazırda yapmayı bildiğiniz yemeklere de küçük dokunuşlar ekleyerek farklılıklar gerçekleştirebilirsiniz.

Web adresimizde  yer alan tariflerin tümü, yemek yapmakla arası olan ya da olmayan herkesin kolayca anlayabileceği ve uygulayabileceği biçimde yazılmıştır. Yemek yapmayı çok ta bilmeyenler için pratik tarifler kategorimiz olduğu gibi, usta şeflere taş çıkartmak isteyenler için ziyafet sofralarına yakışır tarifler de eklenerek mutlu ve leziz sofralar kurulmaktadır.

Afiyet Olsun..

Leziz Tatlar Ailesi

 

Türk Mutfağındaki En İyi Malzemeler

 

Zeytin yağı


Zeytinyağı yüzyıllardır Türk mutfaklarının vazgeçilmezi olmuştur. Klasik sebze yemeklerinde, salatalarda ve kızartmalarda kullanılır.

En iyi zeytinyağları soğuk sıkımdır ve çok çeşitli sızma ve sızma çeşitleri bulunur. Aromalı zeytinyağları en son çılgınlıktır, süslü şişelerde satılır ve acı biber, kekik, adaçayı ve diğer baharatlarla karıştırılır.Huysuz ekmek parçalarına daldırmak için mükemmeldir!

 

Pirinç

Türk ‘pilav’ veya pirinç pilavı yaygın bir garnitürdür, bu nedenle stokta pirinç olması şarttır. İri taneli Baldo Pirinç pilav için idealdir, Calrose veya diğer küçük taneli pirinç ise dolgular için daha iyidir. Ayrıca, tatlıları ve çorbaları koyulaştırmak için kırık pirinç kullanabilirsiniz.

Çabuk pişen pirince izin verilmez! Pirinç uzun süre pişirilir, ancak her zaman beklemeye değer.

 

Soğanlar

Sarı soğan , birçok Türk yemeğinin lezzet temelidir, bu yüzden bol miktarda bulundurun. Süslemek için ayrıca birkaç kırmızı soğanınız olduğundan emin olun ve her şeye hazır olacaksınız.

Soğanlarınızı mümkünse açık havada saklayın. Bu sayede hem onlar hem de mutfağınız daha taze kalacaktır.

 

Salça

Domates salçası , sıcak ve soğuk birçok yemek tarifine renk ve lezzet katmak için kullanılır. Macununuzu bir cam kavanozda buzdolabında saklayın.

Her kullandığınızda yüzeyi bir çiseleyen zeytinyağı ile kaplayın. Bu onu daha uzun süre taze tutacaktır.

 

Patlıcan

Türkiye, Musakka gibi sonsuz çeşitte sıcak ve soğuk patlıcan yemekleri, közlenmiş patlıcan salatası ve hatta patlıcan reçeli ile ünlüdür . Japon veya İtalyan patlıcanları genel yemek pişirme, ızgara yapma ve doldurma için en iyi sonucu verir. Küre patlıcanları, püreler ve salatalar için bol miktarda posa verir.

Orta Doğu pazarlarında bulunan kuru patlıcanlar, doldurulmadan ve mükemmel bir şekilde buğulanmadan önce önceden ıslatılır.

 

Kırmızı mercimek

Kremalı kırmızı mercimek çorbası Ramazan ayı boyunca kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde ve orucunu açmak için servis edilir. Kırmızı mercimek birçok meze ve salatada da kullanılır.

Kırmızı mercimeklerin rengi parlak turuncudan altın sarısına kadardır ve yeşil mercimekten çok daha hızlı pişer. Bunları süpermarketinizin Latince veya organik bölümünde ve çoğu Orta Doğu marketinde bulabilirsiniz.

 

Beyaz Un

İyi eski beyaz un , Türk hamur işlerinde, tatlılarda ve tatlılarda ana malzemedir. Çorbalar ve pudingler için koyulaştırıcı olarak ve kızartma için bir kaplama olarak da kullanılır.

Beyaz peynir

Beyaz peynirden daha az tuzlu olan beyaz peynir kahvaltıda standarttır ve gün boyu pasta ve sandviç dolgusu, salata kabı veya tek başına yenir. Beyaz peynir inek, koyun veya keçi sütünden yapılır.

Türkiye dışındaki aşçılar için beyaz peynir blokları satın alın ve bunları suya batırarak buzdolabında saklayın. Bu, tuzu çıkaracak ve peyniri yumuşak ve taze tutacaktır. Gerektiği gibi dilimleyin veya parçalayın.

 

Dana kıyma

Bir Türk mutfağında dana kıyma ile çok yaratıcı olabilirsiniz . İyi bir ölçü için bir pound kadar donmuş halde tutun.

Yüksek yağ içeriğine sahip (%20 ila %30 yağ) sığır eti ızgara yapmak için daha iyidir.

Haşlanmış sebze yemekleri ve etli hamur işleri için %10 veya daha az yağ içeren sığır eti kullanabilirsiniz.

Bulgur

Bulgur , dünyevi tadı ve yüksek besin değeri ile ödüllendirilir. Yarı kaynatılıp kurutulan kırık durum buğdayından yapılır.

Türkiye’de kaba ve ince bulgur olmak üzere iki çeşit bulgur vardır. İri bulgur pilav için en iyisidir, ince bulgur ise çorbalarda, mezelerde , et ve sebze yemeklerinde ve hatta tatlılarda kullanılır.

Bulgur ucuzdur ve kuru gıdaların yakınında veya süpermarketinizin organik bölümünde bulunması kolaydır. Bulguru Yunan ve Ortadoğu marketlerinde de bulabilirsiniz.

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Leziz Tatlar Kolay Tarifler

Tüm Hakları Saklıdır - 2020